Web byl ze sentimentálních důvodů archivován pro další generace.

Protože si prohlížíte pouze záznam webu, přihlašování ani vyhledávání není možné.

Závod č.14, Sakkito

Zdravím vás ze země vycházejícího slunce Nipponu, z dějiště 14. závodu šampionátu, z tratě Sakkito. Pokud se vám trať zdá nějak povědomá, tak to se vám jen zdá... Že vypadá jako starší verze jisté trati? Nesmysl, tam přeci nebyla vlásenka. A ruské kolo taky stojí jinde... Tolik od právních zástupců jisté společnosti, my ostatní ale v trati jistě poznaváme známou Suzuka Sākitto (Sākitto je v překladu okruh). Už od 50tých let minulého století si Soichiro Honda snil o vlastní trati, když teprve vedl svůj motocyklový podnik k úspěchu. Jeho sen se stal skutečností roku 1962, kdy Honda otevřela okruh postavený za účelem testování - k pořádání motocyklových závodů už zbýval jediný schůdek.

Jako jedna z mála tratí má Suzuka tvar 8ky - v jednom místě se tedy kříží. Vzhledem k tomu, že se nejedná o trať určenou k demoliční derby, křížení je řešeno nadjezdem. Málokdo už ale možná ví, že původně měla trať mít křížení dokonce trojí... Původní návrh byl ale zjednodušen, a tak dnes v místě dalších dvou nadjezdů máme soustavu hadovitých esíček. Do roku 1983 byla zatáčka do cíle podobná té, jakou najdeme v Sakkitu - jen k ní byla jedna dlouhá rovinka už od Spoon zatáčky. Teprve od roku 1983 najdeme trať v takovém stavu, v jakém ji známe dnes - šikana před nájezdem do boxů a rovinka lehce zakroucena. My se ale vracíme zpět na Sakkito, abychom zjistili, kdo že je na trati ten nejrychlejší...

Protože zrcadlo neodpovídalo, rozhodli jsme se to vyřešit kvalifikací... Na vrchol se nám vrátil Kimi, když nastavil laťku nejrychlejším časem v kvalifikaci. Tu dokázal překonat opět pouze Kimi - v závodě zajel čas ještě skoro o půl vteřiny rychlejší, ale nepředbíhejme... Druhé místo na startu si zajistil venoid, ikdyž jeho ztráta skoro tří-čtvrtin vteřiny naznačovala, že o první místo dnes boj zřejmě nebude. O zbývající pódiová místa se ale, spolu s venoidem, jistě utkají Kafka, Stu a Chlebajz. S poněkud větším odstupem si šesté místo na startu zajistil Kubajzicek.

Červená světla zhasla nejpomaleji Stuovi, který na startu ztratil pět pozic. Díky menší kolizi s redbullem se pak ocitl předposlední. Zbytek jezdeckého pole zůstal ve víceméně takovém pořadí, v jakém odstartoval, dokud se v druhém kole v esíčkách nedostal venoid mimo trať a "předvedl Chlebajze" - otočil se na trávě kufrem napřed - čímž ztatil pár pozic. Náročnost zatáčení ve vysoké rychlosti nám předvedli Kafka, který dostal penalizaci za špatný odhad apexu v zatáčce za rovinkou na nadjezdu - čehož využil Chlebajz a posunul se na druhé místo - a taktéž o pár kol později venoid, který si měl s rychlou zatáčkou před cílovou rovinkou co vyříkávat... Možná že to ho přimělo k riskantnímu zajetí do boxů už v 11 kole, které se ale nakonec ukázalo jako dobrý tah - dostal se postupně ze sedmé pozice na pozici pátou, a na té už setrval až do konce závodu.

Velmi dobře měl závod rozjetý redbull... Dvě kola před koncem závodu se probojoval přes hejpresneho na šestou pozici, než zjistil, že už značnou dobu jezdí jen na výpary. Redbullova stáj vydala po závodě tiskovou zprávu, že vyšetřování, kam zmizel zbytek ethanolu, započne okamžitě, jen jak všichni vystřízliví... Šesté místo tak přecijen získal hejpresne. Stu, který se nám na začátku dostal skoro až na samotný konec závodního pole, se průběžně probojovával zpět dopředu, a i přes jeden malý výlet mimo trať si svým výkonem zajistil čtvrté místo. Kafka, ač se komisaři snažili zpestřit mu závod občasnými penalizacemi, si dojel pro místo třetí. Chlebajz měl tentokráte na závod přivezl pevné nervy (a možná i pořádné obutí), bez žádných velkých chyb tak dojel do cíle jako druhý. Mulda může děkovat Kimimu, že se Kimi těsně před samotným průjezdem cílem ještě rozhodnul otestoval pevnost svodidel, čímž Mulda dostal opět před Kimiho a mohl pokračovat dále...

Kimi byl nakonec s kvalitou svodidel spokojen a cílovou čárou přecijen projel - kdo jí ale neprojel byl Kubajzicek, čímž nám vytvořil zajímavou situaci... Kubajzicek totiž začal své 25. kolo, má tedy klasifikováno 24 kol. Jenomže - Kimi předjel Entera a Olafa, kterým tedy, jak se říká, nadělil jedno kolo. Olaf a Enter, stejně jako Kimi před nimi, tedy byli odmáváni šachovnicovou vlajkou. Oba mají klasifikováno 24 kol. Kubajzicek se v zatáčce za mostem dostal do problémů - zhasl mu vůz, zastavil mimo trať a i jeho tým se s ním nemohl spojit. Kubajzickovi tak nezbylo než z vozu vystoupit a závod tím pro něj skončil, zatímco kolem něj projížděl Mulda. Vzhledem k pravidlu o splněném procentu ujetých kol je ale Kubajzicek klasifikován, i když nedojede... Otázka zůstavá, na jakém místě? Vedení šampionátu se poradilo s různými provozovateli závodů a šampionátů, aby prozkoumalo možnosti a východiska platící v jejich systémech bodování. Náš šampionát má blízko k systému Formule 1, takže vedení došlo k následujícímu:

- Mulda je odmáván šachovnicovou vlajkou, má klasifikováno 25 kol;

Kubajzicek nedojel 25. kolo, ovšem po odjetí 75% vypsaných kol v závodě je považován za klasifikovaného. 24. kolo jezdci dokončili v pořadí Kubajzicek, Olaf a Enter. Jelikož Olaf a Enter byli zároveň odmáváni šachovnicovou vlajkou, závod tímto byl pro ně ukončen a nezapočali 25. kolo. Ikdyž tedy Kubajzicek odstoupil, byl klasifikován před Olafem a Enterem. Mulda, který započal své 25. kolo až po Kubajzickovi ovšem své 25. kolo dokončil a klasifikoval se před Kubajzickem. Ikdyž tedy není v obrázcích/videu Kubajzicek zobrazen, umístil se za Muldou a před Olafem, jak lze vidět z přiloženého snímku z telemetrie.

Klikněte pro zvětšení. Obrys tratě je umístěn redakcí pro ilustraci. Kubajzicek (dole) je již v 25. kole, když Kimi (pravo nad Kubajzickem) projíždí cílem a je odmáván šachovnicovým praporkem. Olaf (uprostřed) a Enter (nahoře) se teprve blíží k dokončení 24. kola, při čemž už budou též odmáváni šachovnicovým praporkem.

KimiKazeSK si svým 1. místem zvyšuje celkový počet vítězství na 9. Chlebajz si na bedny stoupá již po 6. z 9ti závodů. KAFKAsFRIEND si pak po 6. stoupá na tu bednu nejnižší. Gratulujeme vítězům a děkujeme všem jezdcům za účast! Příště nás čeká už závod poslední - Watkins Glen. Velké změny v konečném pořadí už nenastanou, ale ještě tu máme pár možností pro skokany - Stu už Kafku nedohoní, zato náskok Stua před Kubajzickem dělá "jen" 10 bodů. Může nastat situace, že Kubajzicek zvítězí a Stu nedokáže dojet lépe než na 7. místě? Chlebajzovi by se zase hodilo dojet alespoň 2., aby přeskočil v pořadí MihuLuku! 6 bodů dělí Olafa od venoida, i to není nemožné... Největší souboj ale čeká Muldu, protože na MILOUSe mu chybí pouhý 1 bod. To vše a ještě více se dozvíme již tento pátek!